Loading

Koolinoored korrastavad juubeliaastal Eesti pärandipaiku

MTÜ Estlander ootab innukaid kooliõpilasi liituma Pärandivaderite algatusega, et teha Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks väärikas kingitus. Eesti juubeliaasta ja  Euroopa kultuuripärandiaasta raames korrastavad koolinoored oma kodukandi ajaloolise väärtusega unarusse jäänud paiku. Projektiga saab liituda 20. septembrini.

„Pärandivaderite algatus kutsub õpilasi üles märkama kultuuriväärtuslikke kohti, mis on vajunud unustuste hõlma ning andma neile talgute korras uus hingamine,“ sõnas Pärandivaderite projekti koordinaator Elle Lepik. „Õpilastele jõukohast talgutegevust saab läbi viia kirikute ja pastoraadihoonete juures, mõisaparkides, vabaõhumuuseumites, muinasaegsetel asula- või matmiskohtades, ajaloolistel militaarobjektidel ja mälestuskivide juures,“ lisas Lepik.

Koolid, klassid, huviringid või seltsid saavad projektiga liituda kuni 20. septembrini. Meeskonda kuuluvad liikmed peavad olema vanuses 7-19 eluaastat, samuti peab igasse gruppi kuuluma vähemalt üks täiskasvanud. Lisainfo registreerimise kohta leiab www.ouesope.ee/parandivaderid

Vajadusel hüvitatakse igale meeskonnale 250 euro ulatuses talgupäeva korraldamisega seotud kulud, samuti kaetakse õpilastele paiga kultuurilugu tutvustama kutsutud ajalooeksperdi esinemistasu.

„Talgute ettevalmistamisel ja pärandipaikade uurimisel paljastuvad põnevad lood saab esitada omakorda päranditegijate konkursile, et jagada neid eakaaslaste, vanemate ja kogukonnaga ning võita põnevaid auhindu,“ ütles Euroopa Kultuuripärandiaasta raames toimuva Päranditegijate konkursi eestvedaja Madle Lippus. „Lugusid saab esitada video, fotode, laulu, luuletuse, esitluse, ekskursiooni või matkana,“ täpsustas Lippus. Päranditegijate konkurss on avatud kuni 23. aprillini, töid saab esitada veebis aadressil parandiaasta.ee/paranditegijad.

Eelmisel aastal korrastasid pärandivaderid 13 maakonnas 816 õpilase abiga 28 kohaliku kogukonna jaoks olulist pärandipaika.

Pärandivaderite projekti toetavad Kultuuriministeerium, Hasartmängumaksu Nõukogu, SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital ja Riigikantselei EV100 korraldustoimkond, koostööpartnerid on Muinsuskaitseamet, Euroopa kultuuripärandiaasta 2018 ja Teeme Ära!.

 

Lisainfo:

Elle Lepik

Projekti „Pärandivaderid“ koordinaator

Tel. 522 6456

E-post: elle@ouesope.ee