Loading

Kultuuripärandi aasta Eestis

Kas teadsid, et kui sa ehitad lumememme, siis oled kultuuripärandi kandja? Kas teadsid, et saunas käies oled meie kultuuripärandi lummuses? Kas teadsid, et süües leiba, kannad sa edasi ühtlasi ka kultuuripärandit? Sama moodi ka lauldes, pilli mängides või tantsides.

Kultuuripärandiks on ka siinsed maastikud, rehetared, hiiepaigad, samuti mõisad, militaarrajatised, mäletusmärgid.

Kultuuripärand ei ole aga ainult minevikust pärit mälestus, see on ka meie tuleviku tugisammas.

Pärand saab olla kaasaegne, trendikas, inspireeriv, rikkalik, meid eriliseks muutev ja kaasahaarav.

Kultuuripärandist saab inspiratsiooni tõusmaks tähena maailmalavadele nagu näiteks ansambel Trad.Attack!. Saab pakkuda elamusi Eesti toidupärandit kasutades, maastikest ja mustritest inspiratsiooni saades pakkuda ihaldusväärset moekunstis.

Euroopa kultuuripärandiaasta 2018 annab meile võimaluse tuua esile kultuuri olulisust ja seda, mida meil on võimalik teha kultuuripärandi säilitamiseks, edasiandmiseks, digiteerimiseks.

2018. aasta jooksul toimub Eestis palju sündmusi, kus saame esile tuua meie mitmekesise kultuuripärandi: arheoloogilise väärtusega paikadest kuni arhitektuurimälestisteni, keskaegsetest kindlustest kuni folklooritraditsioonide ja kunstipärandini, arhitektuurist muusikani, rehielamust mõisahäärberini, kirjandusest maastikupärandini. Euroopa kultuuripärandiaasta jooksul saame rääkida meie siinsest kultuuripärandist, leida seoseid ja kokkupuutepunkte laiemalt Euroopa kultuuriruumiga.

Meie eripärased traditsioonid rikastavad Euroopa kultuuriruumi, nii nagu saame ise osa kultuuri rikkusest Euroopa kultuuriruumi osa olles. Erinevate Euroopa rahvaste kultuuriruumide kaudu moodustubki ühine Euroopa kultuuriruum. Kõneleme kogu aasta vältel kultuuripärandist, kutsume sündmustest osa võtma, kaasa mõtlema, inspiratsiooni saama.

Euroopa kultuuripärandiaasta läbiviimist Eestis koordineerib Muinsuskaitseamet koostöös Eesti Folkloorinõukoguga.